Престижна награда за Диана Николчева от XI Mеждународен конкурс на СБУ „Извънкласните и извънучилищните дейности“ 2024
- 26/06/2024
- Категория: Новини Олимпиади, състезания и конкурси
Диана Николчева, старши учител по български език и литература, е отличена в Единадесетия международен конкурс „Извънкласните и извънучилищните дейности (занимания по интереси) – за устойчиво качествено обучение, възпитание, развитие и социализация на децата и учениците – 2024“ на тема: „Развитие на критичното мислене на децата и учениците в информационното общество – електронните устройства, медиите и фалшивите новини“. Научното есе на г-жа Николчева „Изкуственият интелект в образованието – възможности и предизвикателства пред учителя“ е сред наградените разработки в раздела „Искам думата“ и ще бъде представено на заключителния семинар на конкурса.
Международният конкурс за учители, педагогически специалисти, работещи в сферата на извънкласната и извънучилищната дейност (занимания по интереси) – с деца и ученици се организира от Синдиката на българските учители, под патронажа на Министерството на образованието и науката, в партньорство с Фондация „Устойчиво развитие за България“.
Темата за представяне на добри практики през 2024 г. изключително актуална и свързана с множество предизвикателства. Възникването на разнородните възможности на дигиталния и информационен свят в последните години неизменно донесе много преимущества, свързани с комуникацията в различните ѝ аспекти, но заедно с това създаде неизброими рискове. Именно те налагат постоянно усвояване на нови знания, умения и компетенции, свързани с дигитализацията и комуникацията, и са необходими в ежедневната работа в сферата на предучилищното и училищното образование.
Ето откъс от награденото есе на г-жа Николчева: „XXI век, дефиниран от Бжежински като: космически, информационен век, електронна технотронна ера и глобално село, зададе своите технологични стандарти и повече от всякога сме в ситуация на непрекъсната адаптация към новите условия на живот, работа и общуване. И ето ни пред Ултимативния въпрос в образованието: Как интелигентно да внедрим Изкуствения интелект (ИИ) в педагогическия процес така, че да е креативният сътрудник и пазител на цивилизационната информационна памет, а не – безропотен слуга, генериращ наготово текстове, аудио и видеофайлове. Претеглям възможности и предизвикателства и скептицизмът ми се съчетава със загриженост относно етичната страна на т.нар. „Големи езикови модели“, които, независимо от наскоро приетата „Poбoтизиpaнa ĸoнcтитyция“ на Gооglе, създават огромен обем безкритична/фалшива информация (често в нарушение на Закона за авторското право) и в крайна сметка унищожават креативната човешка мисъл. Тревогата ми е за оцеляването на „Човешкостта“ в нейния морално-аксеологичен аспект…“