ЕКОКЛУБ „ДЕТЕЛИНИ“ ОТБЕЛЯЗА СВЕТОВНИЯ ДЕН НА ВЛАЖНИТЕ ЗОНИ В ИНФОРМАЦИОННИЯ ЦЕНТЪР НА РИОСВ ВРАЦА
На 01.02.2023 г. учениците от екоклуб „Детелини“ при СУ „Христо Ботев“-Враца посетиха информационния център на РИОСВ Враца и проведоха урок по повод Световния ден на влажните зони. Мероприятието е част от програмата за работата на екоклуба и е в изпълнение на плана за дейност на Младежки воден парламент, на който екоклубът е член от 2015 г.
От любезният ни домакин г-жа Ирина Маринова учениците научиха подробна информация за тазгодишната кампания под наслов „Време е да възстановим влажните зони!“, а на свой ред учениците представиха свои проекти по темата. Седмокласничката Лусия Банова, която е координатор на клубовете от Дунавски и Черноморски регион на Младежки воден парламент, представи презентацията „Писмо от Сибир“, в която червеногушата гъска (световно застрашен вид) разказва за биологичното разнообразие на 11-те български влажни зони, включени в Рамсарската конвенция.
По време на събитието се състоя предпремиера на видеофилм, който „детелините“, едновременно с други клубове от Дунавски и Черноморски регион заснеха в началото на ноември 2022 г. по повод Международния ден на Черно море. Зад камерата се изяви Александър Нинов от 7 клас, който събра материалите и монтира видеото. Във видеофилма участват младежите от клуб „Пътуване в страната на елементите“ към ПАГ „Н.Й.Вапцаров“, гр.Бяла Слатина, екоклуб „Детелини“ при СУ „Христо Ботев“,гр. Враца, екоклуб „Дунав“ при ОЦИДЗИ ,с. Байкал, Община Долна Митрополия и екоклуб „Природоизследователи“ към ОУ „Христо Ботев“, град Варна. Идеята е, че ако пазим чистотата на реките от дунавския водосборен басейн и река Дунав, ще допринесем за опазването на Черно море.
Накрая г-жа Гергана Комитска провокира учениците чрез интерактивна игра за заплахите за влажните зони, принудителните миграции на птиците и изчезването на световнозастрашени птици.
С отбелязването на Световния ден на влажните зони учениците от екоклуб „Детелини“ дадоха своя принос към повишаването на осведомеността по проблемите на влажните зони, тяхното значение за природата и за човека, както и за необходимостта от тяхното възстановяване.
Събитието беше отразено в интервю с Гергана Комитска по БНР – радио Видин.
Линк към интервюто: