Учениците от екоклуб „Детелини“ отбелязаха Световния ден на пчелите
На 20 май 2020 г. с открит урок в електронна среда екоклуб „Детелини“ с ръководител Гергана Комитска отбелязаха Световният ден на пчелите. Той премина под мотото „Нашето биоразнообразие, нашата храна, нашето здраве и пчелите“.
Денят на тези полезни насекоми е обявен от Организацията на обединените нации по предложение на Словения. Целта е да се допринесе не само за повишаване на обществената осведоменост за важността на пчелите и пчелните продукти, но ще има важна роля в усилията за защита на пчелите и пчеларството в световен мащаб.
Както е известно, пчелите са от огромно значение за земеделието и за гарантиране на продоволствената сигурност в света, което е от съществено значение за човешкото оцеляване и оцеляването на дивата природа. В последните години все повече пчелари съобщават за загиването не цели пчелни семейства.
Това даде повод част от дейността на екоклуба да се посвети на пчелите. Бяха проведени поредица от занимания, в които учениците научиха много за живота в кошера, както и за сериозните заплахи за тези, безценни за живота на Земята, насекоми. Презентацията, която представиха Лъчезара Атанасова, 5. б клас; Ивон Павлова и Михаела Димитрова от 6.а клас е резултат от задълбочено проучване на проблема и сериозна работа на учениците по проект „За хората и пчелите“. Децата дадоха особено ценни съвети как с достъпни средства можем да допринесем за опазването на пчелите. За да ценят повече пчелите, хората трябва да осъзнаят какъв огромен труд извършват те при опрашването на растенията и за производството на меда и другите пчелни продукти – прополис и пчелно млечице.
Най-важното, което трябва да разберат съвременните земеделци е, че в никакъв случай не трябва да използват пестициди от групата на неоникотиноидите, защото те действат невротоксично на пчелите. Това води до тяхната дезориентация и смърт, а от там и до изчезването на ценните опрашители и намаляване на добивите.
„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, то и човекът ще ги последва 4 години по-късно. – Алберт Айнщайн