Работна среща в гр. Лимасол по проект „Бежанци и мигранти търсят своето бъдеще в обединена Европа (минало-настояще-бъдеще)“
Във връзка с изпълнение на дейности по проект „Бежанци и мигранти търсят своето бъдеще в обединена Европа (минало-настояще-бъдеще)“, програма „Еразъм+“, Договор № 2016-1-CY01-KA219-017309_2, представители на средно училище „Христо Ботев“ взеха участие в работна среща в гр. Лимасол, Кипър за периода 24 юни – 27 юни 2019 г.
Страната домакин беше представена от училище Lykeio Agiou Ioanni – Лимасол, Кипър. Директорът на училището г-жа Силвия Икономиду ни запозна с институцията, която ръководи като акценти в нейното представяне бяха разликите в образователната система на Кипър и страните участници в проекта и работата с деца – мигранти/бежанци от Европейски и страни от Третия свят.
Училището осигурява средно общо образование за общо 475 ученика на възраст от 15 до 18 години, от които 136 са от семейства на бежанци след турското нашествие на острова през 1974 г. В училището работят 85 учители (някои от тях самите са бежанци, а някои са имигранти) с различни специалности, от които само 50 преподават на пълен работен ден. Има деца имигранти, от които 13 от европейски страни и 18 от държави от третия свят, 5 от които са дошли от Сирия през изминалата година.
В училището и в общата образователна система на Кипър се прилагат много мерки, за да се помогне на имигрантите/бежанците да се интегрират в системата и обществото, тъй като има много имигранти не само от европейски страни, както и имигранти/бежанци от страни от Третия свят. На първо място се набляга на изучаването на гръцки език. Това се прави не само по време наредовните часове в училище, но и в следобедните часове. Много важно място в тяхното обучение заема запознаването с културата на страната, за да може да се подпомогне интеграцията. Освен това те се насърчават да покажат своята култура пред своите съученици, както и на училищната общност като цяло. След турското нашествие през 1974 г. и окупирането на северната част на острова голяма част от населението става бежанци. Много от учителите и родителите на техните ученици са бежанци от първо или второ поколение.
Кметът на Лимасол – г-н Никос Николайдис прие представителите на училищата-партньори на работна среща. Той запозна присъстващите с историческото развитие на града, неговото икономическо място в страната и бързо развиващата се туристическа индустрия.
Координатора на проекта г-н Рудолфос Караискагис представи пред Кмета и присъстващите членове на неговия екип проекта, неговите цели и постигнати резултати. От страна на Кмета беше дадена много висока положителна оценка за целия проект и неговото въздействие върху училищните и социални общности в отделните страни.
Представителите на Средно училище „Христо Ботев“, Враца направиха кратка презентация на миналото и настоящето на нашето училище и роден град и връчихме рекламни материали и традиционни продукти от нашия край.