Проект „Бежанци и мигранти търсят своето бъдеще в обединена Европа /минало-настояще-бъдеще/“
- ноември 23, 2018
- Категория: Проекти
Проектът е финансиран по проект „Еразъм +“, договор № 2016-1-CY01-KA219-017309_2 с продължителност от 01.09.2016 до 31.08.2019 /36 месеца/. Участници в проекта са Кипър – координатор – Lykeio Agiou Ioanni, България – Средно училище „Христо Ботев“, Румъния – Colegiul National „Preparandia-Dimitrie Tichindeal“, Гърция – 1 Gymnasio Mytillinis, Портуталия – Escola Profissional Amar Terra Verde, Италия – Istituto Di Istruzione Superiore Statale Liceo Classico scientifico tecnico- Industriale (Indirizzo Chimico), Словакия – Gymnázium, Dukelská 30, Турция – Aguv Tobb Ozel Tekden Fen Lisesi.
Днес огромният приток на бежанци от Близкия изток и Африка изправя Европа пред най-голямо хуманитарно и икономическо предизвикателство. Основният принцип на Европейския съюз е солидарността на хората и подкрепата на слабите, независимо от етническата принадлежност, пол или религията.
Проучвания показват, че голяма част от учениците, напускащи ранното образование, са деца на имигранти или бежанци. Това се дължи главно на неадекватното познаване на езика на приемащата държава или на икономическите съображения и социалното изключване, които учениците или техните семейства преживяват.
Свободното движение на хора е основен компонент на единния пазар на труда, който ЕС изгражда от самото начало. То се признава като основно право за гражданите на ЕС. Въпреки че европейското законодателство проправя пътя за трудовата мобилност и свободното движение в Европа, все още има някои пречки, които трябва да бъдат премахнати, за да се гарантира постигането на тази цел. Някои от тези пречки са недостатъчната компетентност в областта на владеенето на чужди езици и липсата на междукултурно съзнание. Въпреки че езиковата компетентност като цяло се подобрява в повечето европейски страни, работниците, търсещи работа в чужбина, често установяват, че езиковата им компетентност е недостатъчна на работното място. Тази идея на проекта също така отбелязва факта, че миграцията предполага повече от просто езикова компетентност. Мотивацията за този проект е да се гарантира, че на учениците е дадена възможност да придобият не само езикови умения, но също и междукултурна и цифрови компетенции, които са подходящи за бъдеща заетост на европейския пазар на труда. Съгласно „Европейска програма за интеграция“ (Брюксел, 20 юли 2011 г.) „Интеграцията трябва да започне, когато хората се срещат всеки ден (работни места, училища, обществени места и др.)
Езиковите умения водят до по-добри възможности за работа, подпомагат създаването на социални контакти и дават независимост на мигрантите. Това е особено важно за жените мигранти, които иначе биха могли да бъдат доста изолирани. Европейският дневен ред за интеграция подчертава, че програмите за езиково обучение и въвеждане трябва да бъдат достъпни от финансова и географска гледна точка.
Процесът на интеграция изисква тясно сътрудничество между националните правителства, които остават отговорни за определянето на политиките си за интеграция, както и местните или регионалните власти и не държавните участници, които прилагат мерки за интеграция на място. ЕС подкрепя такива мерки чрез своите инструменти и бъдещото финансиране от ЕС трябва да се съсредоточи повече върху насърчаването на интеграцията на местно равнище.
Училищата от това партньорство са наясно, че образованието трябва да се промени, като се адаптира към новите реалности, а именно интегриране на ученици, които са различни от мнозинството, и развиване на толерантност към тях, за да се избегнат проблеми като ниски постижения или ранно напускане на училище, Европа се нуждае от добре обучени и добре интегрирани граждани в обществото и това се прави чрез проекти, предназначени да отговорят на специфичните нужди, които обучават хората, че разликата е нещо ценно. Училището на бъдещето не може да разчита повече на традиционните начини на преподаване, трябва да намери нови начини, които да привлекат повече ученици и да използват повече компютърната технология. Преподавателите осъзнават, че трябва да преподават, за да дадат възможност на учениците да търсят нови инструменти и да добавят европейско измерение към своето преподаване, като развиват ученици, способни да се интегрират в свят, който е по-малък, и границите между страните, и религиите са се размили.